Home › Teardowns › Chargers & Cables › Huawei 20W FCP Charger with Charge Pump Technology (HW-100200C00) Teardown Review
Huawei 20W FCP Charger with Charge Pump Technology (HW-100200C00) Teardown Review
Floyd
September 6, 2019
The Huawei 20W FCP Charger (HW-100200C00) is a charger that comes with some of the mid-range Huawei and Honor smartphones in 2019. We did a report on it last year and what's special about it is that it is powered by a new technology called charge pump.
I Design
Huawei 20W FCP Charger with Charge Pump Technology (HW-100200C00) Teardown Review-Chargerlab
The charger comes with a glossy white finish. The prongs are unfoldable.
Huawei's signature groove design offers better grip.
Slightly raised at the bottom.
The USB-A port is centered with a white plastic tongue inside.
The charger is quite compact.
Model: HW-100200C00. Input: 100-240V~ 50/60Hz, 0.5A. Output: 5V/2A, 9V/2A, 10V/2A. It is made by Huntkey (one of the largest power supply manufacturer in China).
II Charging Protocol Test
III Teardown
Pry open the output panel and we have the internal PCBA module.
A delay fuse and a surge suppression resistor are used at the input end.
Time-delay fuse, size 2A 250V.
The input is filtered by two SAMXON electrolytic capacitors, all of which are 400V 12μF, and there is a color ring inductor between the two electrolytic capacitors. Two blue Y capacitors are arranged in series between the primary and secondary for output anti-interference.
Close-up of the anti-interference Y capacitors.
The USB-A port has an extra dust cover.
Close-up of the USB-A port.
As can be seen from the side, the transformer core is grounded.
On the other side, we can see a capacitor that powers the PWM main control chip.
The Power supply capacitor for the PWM chip brand is from Koshin, 50V 4.7μF.
An output filter solid capacitor, 16V 330μF.
Another output filter solid capacitor, 16V 150μF.
Input rectifier bridge.