MPS Unveils HFG610A-45: High-Efficiency GaN Flyback Regulator for Compact Power Solutions
Rusell
September 26, 2024
HFG610A-45: High-Efficiency Quasi-Resonant Flyback Regulator
MPS Unveils HFG610A-45: High-Efficiency GaN Flyback Regulator for Compact Power Solutions-Chargerlab
It uses frequency foldback to maintain high efficiency across all load ranges, with power consumption as low as 30mW in standby mode. Its patented valley lock technology eliminates audible noise, making it ideal for noise-sensitive environments.
Available in a small QFN 7mm x 7mm package, it delivers up to 60W in open-frame designs, making it perfect for high-performance, compact power supplies.
MPS
0
How Fast Apple iPhone 16 Pro Max Is Charged? - ChargerLAB Compatibility 100
Previous
STMicroelectronics Q2 2024 Financial Results
Next
Hot posts
ChargerLAB POWER-Z KM003C E-Marker Function Now Supports HUSB332B
Leading the IP Charging Trend:thecoopidea Debuts New Collection of Power Banks
One-Tap Battery Health Check:UGREEN P6 Series 45W Power Bank with Integrated Cable Now AvailableinChina
ChargerLAB POWER-Z KM003C E-Marker Detection Now Supports CYPD2803
Related posts
AMC latest 90W GaN charger can juice your MacBook Pro and iPhone at the same time
June 10, 2020
0
AUKEY PA-Y19 27W PD Charger Teardown Review: GaNFast Inside
May 21, 2019
December 2, 2024
2
May 13, 2026
ABOUT ME
FOLLOW US
Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
E-COOL MEDIA
POWER-Z Chongdiantou 52Audio
Copyright © 2016-2026 Chargerlab. Designed by nicetheme.
  • News
    • What's New
    • Interviews
    • Vlogs
    • Events
    • Industry
  • Reviews
    • Charging Compatibility
    • Fully Charging
    • Comparison
    • Chargers & Cables
    • Power Banks & Stations
    • Mobile Devices
    • Accessories
  • Teardowns
    • Chargers & Cables
    • Power Banks & Stations
    • Power Supplies
    • Prototypes
    • Batteries
    • Accessories
  • Videos
    • YouTube
    • TikTok
  • Guides
    • How to Buy
    • Explained
    • Deals
    • ICs
  • POWER-Z
    • KM003C/KM002C
    • KT002
    • Buy POWER-Z
    • Technical Support
  • Contact Us
  • Apple
  • GaN
  • ANKER
  • Power Bank
  • 100W
  • 65W